Podróżowanie w czasach COVID-19 – o czym szczególnie należy pamiętać?
Podróżowanie w czasach COVID-19 – o czym szczególnie należy pamiętać?

Podróżowanie w czasach COVID-19 – o czym szczególnie należy pamiętać?

Podejście do pandemii jest tak różne, jak różni są ludzie. Są osoby bagatelizujące zagrożenie i takie, które rozdmuchują każdego newsa w tym temacie. Wiele osób narzeka na pracę z domu, a inni (w tym ja) pokochali pracę zdalną. Wydaje mi się jednak, że większość z nas łączy jedna rzecz – tęsknota za podróżami.

Jednak są one możliwe, nawet teraz – choć z perspektywy obecnych obostrzeń łatwiej jest wynająć nocleg w Meksyku niż w Giżycku. Przez długie zimowe miesiące patrzyłam na piękne zdjęcia podróżujących influencerek, które cieszyły się plażami Malediwów i Zanzibaru i marzyłam o dalekim wyjeździe, który zaplanuję już zaraz: jak tylko skończy się pandemia. Wraz z nadejściem wiosny zrozumiałam jednak, że pandemia nie skończy się szybko i warto jest skorzystać z możliwości, które są tu i teraz. Ważne by zrobić to z głową i bezpiecznie!

Dotychczas planowanie każdej zagranicznej podróży zaczynałam od wyszukiwania taniego lotu. To od okazji znalezionych gdzieś na Skyscannerze uzależniałam kierunek i datę wyjazdu. Teraz niestety organizacja wyprawy jest nieco bardziej skomplikowana, bo pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić planując dłuższe lub krótsze wakacje są obostrzenia.

Jeśli masz wybrany kraj, który chcesz odwiedzić, sprawdź przede wszystkim czy Polakom w ogóle wolno obecnie wjeżdżać na jego terytorium. Moim głównym planem na ten rok była podróż do Azji płd. – wsch. i przez połowę stycznia zastanawiałam się, od którego kraju warto rozpocząć zwiedzanie tego regionu. Dopiero w lutym, gdy już nastawiłam się na Tajlandię, przyszło mi do głowy sprawdzenie warunków wjazdu, z których wynika, że Polacy są w grupie najwyższego ryzyka i w pierwszej połowie roku nie mogą nawet składać wniosków o wizę wjazdową do tego kraju. Zanim więc poczynisz dalsze plany – upewnij się, że będziesz mógł udać się do tego kraju.

W zakresie restrykcji niezmiernie ważne jest także sprawdzenie poniższych informacji:

  • czy wjeżdżając do kraju, który chcesz odwiedzić musisz posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa?

Sprawdź też koniecznie, jakie testy są honorowane, bo przykładowo we Francji są to testy PCR, a już w Hiszpanii PCR, TMA i RT-LAMP (te ostatnie są o połowę tańsze od testów PCR). Pamiętaj, że większość krajów żąda przedstawienia wyniku testu w języku angielskim lub hiszpańskim, a to wymaga dodatkowego zaświadczenia! Dowiedz się też, kiedy test ma zostać zrealizowany – zazwyczaj jest to okres do 72 godzin przed terminem przyjazdu, jednak pojawia się także wymóg 48 godzin. Nie zapomnij, że terminem przyjazdu określamy wjazd na terytorium kraju, a nie fakt wylotu z Polski.

  • Czy pomimo posiadania ważnego testu nie obowiązuje Cię kwarantanna?

Takie obostrzenia obowiązują Polaków, np. w Niemczech, gdzie oprócz ważnego, negatywnego testu na koronawirusa, musisz także poddać się obowiązkowej kwarantannie.

  • Jakie są zasady wejścia na pokład samolotu wybranych przez Ciebie linii lotniczych i czy nie jest wymagane zrobienie dodatkowego testu na lotnisku przesiadkowym?

Niestety oddzielnym tematem są również restrykcje wprowadzane przez linie lotnicze. W większości przypadków okazanie testów wymagane jest dopiero na lotnisku kraju, do którego się udajesz, jednak są linie lotnicze, które również wymagają przedstawienia wyniku testu, co może być szczególnie istotne w przypadku lotu powrotnego!

Są kraje, w których nie ma restrykcji wjazdowych. Obecnie (stan na 08.04.21r.) są to:

– w Europie: Albania, Serbia, Kosowo, Macedonia, Bośnia i Hercegowina;

– w Azji – Armenia,

– w Afryce: Tunezja, Mauretania, Mali, Gwinea Bissau, Liberia, Ghana, Togo, Gabon, Sudan, Somalia, Tanzania, Uganda, Namibia, Botswana, Republika Południowej Afryki,

– w Ameryce Płd. i Środkowej: Meksyk, Dominikana, Haiti, Salwador, Honduras, Nikaragua, Kostaryka, Panama, Ekwador, Gujana, Brazylia, Paragwaj, Boliwia.

Pamiętaj jednak, że restrykcje mogą zmieniać się z dnia na dzień!

  • Jakie obostrzenia obowiązują na miejscu i jak wygląda tam sytuacja epidemiczna?

To chyba oczywiste, że i ze względu na bezpieczeństwo i komfort podróży, nie warto jechać do kraju, w którym wirus nadal szybko się rozprzestrzenia. W wielu państwach Europy Zachodniej nadal obowiązuje godzina policyjna i zakazane jest przemieszczanie się pomiędzy regionami kraju. Co jednak ważne, choćby w Portugalii istnieje mapa drogowa „odmrażania” gospodarki, z której możesz dowiedzieć się, kiedy planowane jest uruchamianie kolejnych usług.

  • Czy możesz zmienić termin lotu i odwołać rezerwację noclegu?

Elastyczność chyba nigdy nie była tak potrzebna jak dziś. Dla własnego komfortu warto jest kupować bilety, które możesz bez problemu przełożyć na inny termin, w zależności od rozwoju sytuacji. Kupując bilety do 30 czerwca br. w Ryanair, możecie dwukrotnie przełożyć termin wylotu. Podobnie elastyczne są zasady rezerwacji w PLL LOT. Co ciekawe, Wizzair wymaga wykupienia specjalnej taryfy Flex. Zwróćcie uwagę także na warunki anulowania noclegu! Na najczęściej używanych przeze mnie Airbnb oraz Booking, możecie znaleźć pokoje z opcją bezpłatnego anulowania rezerwacji nawet kilka godzin przed planowanym przylotem!

O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Obecnie nie funkcjonuje jeszcze coś takiego jak „paszport szczepionkowy”. Jeśli nawet jesteś już zaszczepiony (o szczęśliwa osobo!) – nadal obowiązuje Cię wykonanie testu na COVID-19 (jeśli jest on wymagany przy wjeździe do kraju).
  • Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów NIE MUSISZ robić testu przed powrotem do Polski. Jeśli przylecisz do kraju bez negatywnego testu na koronawirusa sprzed maksimum 48 godzin, zostanie na Ciebie nałożona kwarantanna. Masz jednak 48 godzin, aby wykonać ten test na terytorium Polski, który w przypadku wyniku negatywnego, zwolni Cię z obowiązku kwarantanny. Sprawdź jednak, czy nie musisz okazać ważnego testu wsiadając do samolotu powrotnego.
  • Pamiętaj, aby przed wylotem z kraju ubezpieczyć się i – jeśli pozostaniesz na terytorium Unii Europejskiej – wyrobić sobie kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Gdzie warto sprawdzać obowiązujące obecnie w danym kraju restrykcje:

– na stronie polskiego MSZ oraz wpisując w wyszukiwarce Google hasło „zasady wjazdu do (nazwa kraju)”;

– na stronie linii lotniczych;

– na stronach rządowych krajów docelowych;

– na stronach ambasad tych krajów w Polsce;

– na portalach takich jak BBC i CNN;

– w przypadku warunków wjazdu do Polski na stronie Straży Granicznej i MSWiA oraz w obowiązujących rozporządzeniach.

Dajcie znać czy macie już jakieś plany wakacyjne czy jednak podróżowanie w czasach COVID-19 Wam nie w smak i czekacie aż wirus powie ostatnie słowo?

ściskam,
Agata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *